Výlet v Bojniciach

Vyhliadka Bojnice

Keď sme na našich sociálnych sieťach ohlásili, že sa chystáme na potulky Slovenskom, do správ a komentárov nám prišlo mnoho odporúčaní. Najviac pomyselných hlasov získali Bojnice. A ani sa nečudujem. Bojnický zámok, kúpele, Zoo Bojnice a jedna z najnovších atrakcií – Vyhliadka Bojnice – Čajka v oblakoch.

Zhodou okolností sa v Bojniciach nachádzali i naši kamaráti Veronika a Karol.  Dohodli sme sa preto, že na vyhliadku pôjdeme cez víkend spoločne.

Bojnice: Parkovanie – Kde a za koľko?

Ako obyčajne sme do Bojníc vyrazili s časovým sklzom. Cez víkend proste Majka rada spí. Môj časový plán ju moc nezaujíma. Do kúpeľného mesta sme dorazili krátko po jedenástej a zaparkovali sme neďaleko od zámku. Parkovné bolo 5€ na celý deň. Ujo na parkovisku nás nezabudol upozorniť, že on parkovisko o 20:00 zamyká.Vraj ak neprídeme, tak máme smolu. Ak budete čítať do konca tak sa dozviete ako to nakoniec na tom parkovisku dopadlo.

Parkovanie v Bojniciach
Parkovanie v Bojniciach – parkovisko
Výlet Bojnice
Vstup na parkovisko

Kam v Bojniciach? Bojnický zámok

Čo by sme to boli za návštevníci ak by sme si najskôr neprezreli mesto.  Ako iste dobre viete, Bojnice patria medzi najpopulárnejšie miesta na Slovensku. Nachádza sa tu Zámok Bojnice, Zoo Bojnice, kúpalisko i skvelé kúpele. My sme zvolili jednoduchú prechádzku mestom.  Dominantou mesta je samozrejme Bojnický zámok. My sme ho odfotili snáď z každej strany. Je naozaj ako z rozprávky.

Otváracie hodiny na Bojnickom zámku sú počas letnej sezóny od 9:00 – 17:00 a mimo sezóny od 10:00 – 15:00. Vstupné pre dospelých začína na sume 9€, pre dôchodcov 7€, študenti 5€, deti do 3 rokov zdarma, 3-6 rokov 1€, 6-15 rokov 3€. Viac sa dozviete na ich webovej stránke.

Aktuálne je Bojnický zámok od 6.5. 2020 opäť otvorený denne okrem pondelka od 10:00 – 15:00.

Zaujímavou informáciou je, že každá prvá nedeľa v mesiaci je zdarma. Najbližšie je to 07.06.2020.

Pri návšteve určite nemôžte zabudnúť na zámocký park. Niekedy postačí, len tak si sadnúť na lavičku a pozorovať ľudí navôkol. Čo sa týka parku, tak sa tam nachádza jeden zaujímavý strom – Lipa kráľa Mateja. Traduje sa, že sa pod stromom konali rôzne posedenia a slávnosti. Vraj má viac ako 700 rokov. A to je dosť, však?

Zámok Bojnice
Zámok Bojnice – Zámocká záhrada
Zámok Bojnice
Tabuľa pred Lipou kráľa Mateja
Zámok Bojnice
Výhľad na zámok
Zámok Bojnice
Zámok Bojnice

Vyhliadková veža Bojnice – Asi bude pršať

Popoludní sme mali v pláne stretnúť sa s Veronikou a Karolom a ísť na vyhliadku. Čo čert nechcel, začalo naozaj poriadne liať. Mali sme obavu, či tam vôbec pôjdeme. Operatívne sme preto zaradili do programu obed. Spoločne sme sa presunuli na Hurbanovo námestie a pustili sme sa do hľadania miesta kde sa naobedujeme. Nakoniec sme si vybrali Bojnickú reštauráciu pod klenbami. Jedlo bolo do pohody. Ak tam pôjdete, nič tým nepokazíte.

Počas stretnutia sme prebrali kto kam pôjde, kde sme už boli a dohodli sme sa, že určite ešte niekam spoločne pôjdeme. Tento krát plánovane.

Rozhľadňa Bojnice
Vyhliadka v Bojniciach – v pozadí cieľ cesty

Vyhliadka v Bojniciach

Rozhľadňa Bojnice – Výstup

Po obede sa konečne vyčasilo a nastal čas na prehliadku cieľa našej cesty. Najskôr sme sa dohadovali, či pôjdeme autom alebo peši. Ujo google hlásil, že to je len 23 minút peši od miesta, kde sme sa práve nachádzali. Vyhrali teda nohy. Treba dodať, že som všetkých uisťoval práve ja, že to bude v pohode.

Ak pôjdete pešo, tak k nej vedie jednoduchšia, ale o to nebezpečnejšia cesta po hlavnej ceste. Počas našej návštevy tam šlo naozaj mnoho aút. Aj z tohto dôvodu sme sa rozhodli zvoliť cestu skrz les. Počas cesty sme sa museli niekoľko krá opýtať okoloidúcich či ideme správne.

Cesta hore kopcom trvala približne 30 – 40 minút a kopíruje cyklistickú dráhu. Idete v podstate po žltej turistickej značke, ktorá začína pri Kúpeľoch Bojnice a je to spoločná trasa smerom na kalváriu. Časom sa však odkloníte doprava. Keď už budete hore, vyberiete sa doprava a idete s davom.

Vyhliadka v Bojniciach - cesta na vrchol
Chodník povedľa cesty
Veža v Bojniciach - cesta na vyhliadku
Prázdna cesta – asi šli všetci autom
Vyhliadka v Bojniciach - Výlet Bojnice
Cesta lesom – nie sme v tom sami

Ak sa rozhodnete ísť autom, tak cesta od Bojnického zámku trvá približne 2 – 3 minúty a zaparkovať sa dá približne 5 minút od vyhliadky. Parkovisko sa nachádza hneď vedľa kempingu. Problém môže byť kapacita. Preto tam chodte skôr ráno, alebo až neskôr popoludní. My jednoznačne odporúčame podstúpiť drobnú turistiku a zaparkovať radšej dole.

Ak sa však rozhodnete využiť auto, tak od parkoviska vedie k vyhliadke nespevnený štrkový chodník. Videli sme tam mnoho mamičiek s kočíkmi i ľudí na vozíčku. Táto krátka 5 -10 minútová trasa preto určite nebude robiť problémy a ak zvažujete či vziať kočík, tak smelo do toho.

Veža v Bojniciach - cesta na kopec
Vyhliadka v Bojniciach – už sme skoro tam
Vyhliadka v Bojniciach
Vyhliadka v Bojniciach – už sme tam

Rozhľadňa Bojnice -základné info

Pôvodne sa na tomto mieste mala nachádzať vyhliadková veža vysoká až 60m. Nakoniec to však skončilo na výške 30m. Nová vyhliadka v Bojniciach je postavená z oceľovej konštrukcie a dreva. Drevený špirálový chodník má mierne prevýšenie 6% a je plne bezbariérový.

Okolie vyhliadky je už celkom fajn dobudované, ale stále tam panuje čulý stavebný ruch. Od parkoviska vedie fajn cesta vhodná i pre rodiny s deťmi na kočíkoch.  Ku vyhliadke sa od parkoviska dostanete do 10 minút. Priamo pod vyhliadkou sa nachádza drevený domček, kde sa platí vstupné a v okolí nájdete aj možnosti na občerstvenie.

Vstupné na vyhliadku v Bojniciach je pre deti od 3 rokov 4 € a dospelý si musia pripraviť 8€. Jazda na tobogáne je spoplatnená sumou 1€. Pozitívom je, že sa dá platiť i kartou.

Bezžne je otvorené je denne od 8:00 – 21:00. Momentálne je vyhliadková veža Bojnice otvorená v obmedzenom režime od 9:00 do 17:00. Svoje brány otvorila opäť 6.5. 2020 a treba na nej dodržiavať nariadenia.

Najlepší čas na návštevu je na konci dňa. Slnko totiž svieti na Bojnický zámok a na celú kotlinu. Taktiež ľudí je už pomenej. Samozrejme ak vám nejde moc o fotky, tak je skvelým časom na návštevu i krátko po otvorení.

Vyhliadka v Bojniciach
Vyhliadka v Bojniciach
Vyhliadka v Bojniciach
Vyhliadka v Bojniciach
Vyhliadka v Bojniciach
Vyhliadka v Bojniciach – trúfli by ste si?
Vyhliadka v Bojniciach
Vyhliadka v Bojniciach – dá sa prísť aj s kočíkom
Vyhliadka v Bojniciach
Vyhliadka v Bojniciach – tobogán
Veža v Bojniciach
Vyhliadka v Bojniciach – vpravo vstupné, vľavo stánok
Vyhliadka v Bojniciach
Vyhliadka v Bojniciach

Vyhliadková veža Bojnice – Čo uvidíte?

Ak sa rozhodnete vyliezť hore cez les namiesto cesty autom, tak vás budú čakať veľmi pekné výhľady už počas tejto prechádzky. Získate úplne iný pohľad napríklad na Bojnický zámok.  Taktiež prostredie je super a možno stretnete i srnku ako my. Žiaľ, nestihli sme ju odfotiť. Následne keď už budete navrchu, tak z  vyhliadky môžte vidieť nádherné výhľady na okolitú prírodu. Vrcholom asi bude super pohľad na Bojnický zámok a jeho okolie alebo na neďalekú Prievidzu. V pozadí možno vidieť i pohoria Vtáčnik, Ždiar a Kremnické vrchy.

Vyhliadka v Bojniciach - výhľad
Výhľady z lesa cestou hore
Vyhliadka v Bojniciach
Vyhliadka v Bojniciach – výhľady
Veža v Bojniciach
Vyhliadka v Bojniciach – zaujímavá konštrukcia
Veža v Bojniciach
V pozadí Bojnice a Prievidza
vyhliadka Bojnice
Historická chvíľa – Daniel na fotke
vyhliadka Bojnice
Vyhliadka v Bojniciach – nádherné výhľady
vyhliadka Bojnice
Bojnický zámok

Vyhliadka Bojnice – Oplatí sa to?

Rozhľadňa v Bojniciach určite stojí za návštevu. Vyhliadka ponúka nádherný výhľad na Bojnice. Asi najkrajší je pohľad na Bojnický zámok. Svojou stavbou pripomína Chodník korunami stromov Bachledka a Bojnice máte ako na dlani.

Chodník v Bojniciach
Chodník v Bojniciach – Majka pozoruje
Vyhliadka Bojnice - Čajka v oblakoch - Výhľad na Zámok Bojnice
Vyhliadka Bojnice – Výhľad na Zámok Bojnice
Vyhliadka Bojnice - Čajka v oblakoch
Vyhliadka Bojnice – baby pózujú
Rozhľadňa Bojnice
Vyhliadka v Bojniciach – Nemôžeš prejsť
Čajka v oblakoch
Čajka v oblakoch – Rozhľadňa Bojnice
Vyhliadka Bojnice
Vyhliadková veža Bojnice – pozadie so zámkom

Cesta na parkovisko

Aj vďaka foteniu sme sa na rozhľadni v Bojniciach zdržali dlhšie ako sme plánovali. Toto sa nám však deje bežne keď sme na nejakom peknom mieste. Krátko po siedmej sme sa napokon rozhodli zliezť dole.  Ako som spomínal na začiatku, parkovisko malo byť otvorené len do ôsmej a google tento krát ukazoval čas 35 minút. Týmto fintám som ja však už neveril.

Na spiatočnú cestu opäť vyhrala trasa lesom. Tento krát trošku iným smerom. Ako som už na Majku zvyknutý, ona nemá moc rada tieto dobrodružné presuny. Radšej chodí po vyšliapaných chodníčkoch, a tak sme sa museli v jeden moment vrátiť a zvoliť inú trasu. Ďalšie časové straty…

Dole kúsok od parkoviska sme prišli 19:45. Stálo tam už len naše auto. Samozrejme sme si nemohli odpustiť spoločnú fotografiu s Veronikou a Karolom. Ako inak odzadu. Však my sa spredu nefotíme.  Obom aj touto cestou veľmi pekne ďakujeme za príjemne strávené popoludnie. Neplánované akcie bývajú najlepšie, a preto sme veľmi radi, že sme ich tam stretli. Ak ich ešte nepoznáte tak ich blog nájdete tu.

Keďže parkovisko bolo kúsok, začul som uja ako s niekým telefonuje asi v takomto duchu: “Kde v p*** sú. Ja tu nebudem čakať ako k***. Zamknem to tu.”

To bolo pre mňa signálom, že treba naozaj ísť a tak sme sa s Karolom a Veronikou rozlúčili. Oni ešte pokračovali vo fotení. Karol to má naozaj rád. Pri rozlúčke sme sa ešte dohodli, že si to určite zopakujeme. Možno Súľov? Alebo Rajec a okolie?

Výlet Bojnice
Výlet Bojnice – Zľava: Karol, Veronika, Majka, Daniel

Kam ešte v Bojniciach? Čo tak Zoo Bojnice?

Vyhliadka Bojnice nie je jediná atrakcia, ktorá stojí za návštevu. Naozaj populárna je i miestna zoo. My tam chodievame pravidelne. Otváracie hodiny Zoo Bojnice sú aktuálne od 10:00 – 16:00 a vstupné do zoo je 8€ pre dospelých a 4€ pre deti od 4-15 rokov. Novinkou je možnosť platiť kartou, čo nebolo v minulosti zvykom. Otvorené je denne aj počas víkendov a sviatkov.

Zoo Bojnice je opäť otvorená od 6.5. 2020, takže si ju môžeme užiť plnými dúškami. Pre viac info si pozrite aktuálny návštevnícky poriadok prispôsobený aktuálnym hygienickým a bezpečnostným opatreniam.

Je Vyhliadka Bojnice dobrá voľba na výlet?

Takže ak ešte váhate a neviete či je Vyhliadka Bojnice – Čajka v oblakoch to správne miesto na výlet, tak smelo do toho. Je to naozaj príjemný výlet a zážitkov bude na rozdávanie. A tie výhľady sú naozaj krásne. Hlavne na Bojnický zámok. to nemá chybu.

Ak sa ti článok páči, bolo by super ak by si náš blog odporučil aj kamarátom, kolegom, alebo aj obyčajnému okoloidúcemu. Nám to urobí radosť a okrem toho nám to aj pomôže. Taktiež nás môžeš nájsť aj na našom facebooku .  A omnoho viac fotiek  nájdeš na našom instagrame,  kde pridávame fotky každý deň.  Ak sa chceš dozvedieť kto sme tak klikni sem.