Múzeum slovenskej dediny v Jahodníckych hájoch
V poslednej dobe navštevujeme hlavne hrady, zámky a rozhľadne. Ďalšiu sme mali na zozname aj vo štvrtok. Avšak počasie nám moc neprialo. Práve preto sme sa rozhodli zmeniť program a navštívili sme neďaleké mesto Martin. Cieľom bolo Múzeum slovenskej dediny v Jahodníckych hájoch.
Základné info a príchod
Múzeum slovenskej dediny, alebo aj Skanzen Martin, je najväčšou prírodnou expozíciou na Slovensku. Nachádza sa v Jahodníckych hájoch východne od Martina a nájdete tam viac ako 140 exponátov slovenskej ľudovej architektúry, pochádzajúcich z Liptova, Oravy, Turca a Kysúc.
Aktuálne je otvorené denne s výnimkou pondelka, ale pracujú v obmedzenom režime. Skanzen v Martine svoje brány otvára už o 10:00 ráno. Vstupné do skanzenu je 5€ pre dospelých, deti do 6 rokov to majú zadarmo a deti nad 6 rokov 2,5€. Viac informácií sa dozviete na stránke múzea.
Najlepšie sa tam dostanete autom. Pred múzeom sa nachádza dosť veľké parkovisko. Ak pôjdete autobusom, tak najbližšie vás MHD dovezie na sídlisko Ľadoveň. A odtiaľ už treba ísť po svojich. Cestu zvládnete úplne v pohode aj s kočíkom.
Múzeum slovenskej dediny v Martine
Vo štvrtok bolo na parkovisku okrem nás už len 2 autá. To bolo zárukou toho, že tam asi moc ľudí nebude. Cestou z parkoviska nás prekvapilo, že les navôkol niekam zmizol. Pri vstupe nám zmerali teplotu a nič nám nebránilo vstúpiť do múzea. Nakoľko sa pracuje v obmedzenom režime, tak sú zrušené komentované prehliadky. Miestna pracovníčka nám vysvetlila kde čo nájdeme a mohli sme vyraziť.
V Skanzene Martin sa aktuálne nachádza 143 objektov, z ktorých 22 je sprístupnených. Časť objektov je interiérovo zariadená a môžete nahliadnuť, ako sa žilo na vidieku v minulosti. Väčšinou sú to roľnícke usadlosti.
Prechádzka po slovenskej dedine
Múzeum je rozdelené na 4 časti. My sme začali prechádzkou po regióne Kysúc a postupne sme sa presunuli až na Oravu. V regióne Orava patrí k najpozoruhodnejším zemianska usadlosť z Vyšného Kubína z roku 1748.
Neskôr sme pokračovali ďalej až do Turca. Tu sa nachádzajú rôzne budovy z Moškovca, Nolčova, Vavrišova. Dominantou je drevený rímskokatolícky kostol z Rudna z roku 1792 a voziareň z Moškovca.
Najďalej od vstupu sa nachádzajú budovy z Liptova. Práve tu sa nachádza expozícia Romano drom (Cesta Rómov). Tá je sprístupnená vždy o celej hodine a dnu sú vpustené skupinky ľudí po 3 osoby. Expozícia prezentuje pôvod a dejiny Rómov od odchodu ich predkov z indickej pravlasti až po príchod do Európy.
Súkromná prehliadka s Prdkou
A tu si našla Majka novú kamošku – mačku. Dali sme sa do reči s miestnym pracovníkom, ktorý nám prezradil aj jej meno. Volala sa Prdka a robila nám súkromného sprievodcu po zvyšok prehliadky až do momentu, kedy sa na nás asi nahnevala.
Keď sme spoločne aj s Prdkou sedeli na lavičke, spadla na zem. Ale bola to jej chyba, lebo všade kde sme zastavili, tak sa vyvalila na zem, a len tak sa váľala. A ani lavička nebola výnimkou. Avšak na lavičke si zabudla prerátať veľkosť a pri pokuse o zaľahnutie prepadla dozadu. Bolo to dosť vtipné, ale jej pohľad bol veľavravný: „Prečo ste mi nepomohli a nechytili ma?“
Tu nás teda opustila a nám neostávalo nič iné, ako nájsť nové kamošky. To nám netrvalo dlho a spriatelili sme sa s ovcami a kozami.
Potom sme sa tu ešte trošku pomotali, ale počasie nám pobyt trošku prekazilo. Dosť veľa sa rozpršalo. Neostávalo nám nič iné ako nájsť úkryt. Ten nám poskytol hostinec z Oravskej Polhory, kde som si dal klobásu a kofolu. A ako to vždy býva, napriek tomu že Majka nič nechcela, tak pol klobásy a podstatná časť kofoly skončila v jej brušku.
Po krátkej prestávke sme pokračovali v prehliadke, kde nás asi najviac zaujala miestna veverička. Chvíľu sme ju pozorovali, ale akosi sa jej nechcelo pózovať, takže nemáme obrazový materiál. Po chvíli sa opäť rozpršalo. Preto sme sa rozhodli, že je čas ísť domov.
Celkovo nám prechádzka po skanzene v Jahodníckych hájoch trvala takmer 3 hodiny a za celý čas sme sa obiehali len s jednou mladou rodinkou na výlete. Ak máte radi históriu a chcete vidieť ako sa žilo na dedine pár desiatok rokov dozadu, tak návštevou Múzea slovenskej dediny určite nič nepokazíte.
Múzeum slovenskej dediny v Martine v obrazoch
Ak sa vám tip na tento krátky výlet páčil, tak ho určite pošlite kamarátom. Pre viac tipov na výlety, nie len v okolí, nezabudnite sledovať náš blog Cestuj za menej, instagram a facebook.
ĎAKUJEME!
Cestovanie je moja vášeň a vášeň mojej priateľky, ktorá prepukla niekoľko rokov dozadu. Začalo to pomaly a teraz sa to nedá zastaviť. Ešte sa poriadne nevrátim z jedného výletu a už plánujem ďalší.
Venujem sa najmä plánovaniu ciest, hľadaniu leteniek a celkovo všetkému okolo cestovania.