Zámok Buchlovice – rozprávkový zámok z Moravy
Ďalšou zastávkou na našom výlete po Morave bola obec Buchlovice. Presunuli sme sa tam z Rozhľadne Kobylí vrch. Ubytovali sme sa len kúsok od hlavnej atrakcie obce, ktorou je Zámok Buchlovice.
Základné info a príchod
Obec Buchlovice sa nachádza v okrese Uherské Hradiště v Zlínskom kraji, približne hodinu cesty od Trenčína. Zo Žiliny tam trvá cesta necelé dve hodiny a rovnaký čas bude potrebný aj na cestu z Bratislavy.
My sme do Buchlovíc prišli približne okolo ôsmej večer a zamierili sme si to rovno do hotela. V prípade, že si urobíte len jednodňový výlet k Zámku Buchlovice, tak v jeho bezprostrednej blízkosti sa nachádza platené parkovisko, odkiaľ je to už len pár krokov. Za parkovanie zaplatíte 30Kč.
Buchlovice – ubytovanie
Nakoľko sa v obci nenachádza veľa možností na ubytovanie, zvolili sme si za miesto odpočinku pred rannou prehliadkou Hotel Buchlovice. Opäť ako vždy som ho objednal cez booking a za noc s raňajkami sme zaplatili približne 50€. Po ubytovaní sme sa presunuli na druhú stranu námestia, kde nás zaujala tabuľa, že čapujú kofolu.
Takže lokál na večeru bol vybratý. Volalo sa to tam Hospůdka na Rynku a obsluha bola naozaj príjemná a aj jedlo nám obom chutilo. Chvíľu sme tam posedeli na vonkajšej terase, a potom už len nazad do hotela spať. Čakal nás totiž dosť náročný deň.
Zámok Buchlovice – Vstupné a otváracie hodiny
Po raňajkách sme si všetky veci nahádzali do kufra auta, nechali sme ho zaparkované pri ubytku, a presunuli sme sa k bráne do zámku. Zámok Buchlovice má v sezóne otvorené od utorka do nedele a niektoré pondelky. Treba to sledovať priamo na stránke zámku tu. Park je otvorený od 9:00 až do 18:30 a prehliadky zámku sa konajú od 9:30 do 16:30.
Vstupné do Zámku Buchlovice sa rozdeľuje na dve kategórie. Pozrieť si môžete park za 50kč – 70Kč alebo základný okruh za 180Kč. V oboch prípadoch môžete vziať deti do 6 rokov bezplatne. Samozrejme existujú rôzne akcie a kombinácie, ktoré nájdete na stránke zámku.
K zámku sme dorazili 2 minúty po otvorení a boli sme medzi prvými návštevníkmi. Vstupenku sme si kúpili hneď na prvú prehliadku dňa o 9:30.
Pred prehliadkou zámku sme sa ešte trošku pomotali po zámockej záhrade, aby sme vyplnili čas.
Zámok Buchlovice
Prehliadka čarovného barokového zámku
Presne o 9:30 začala prehliadka na hlavnom nádvorí zámku, kde sme sa dozvedeli, že zámok bol postavený z lásky v priebehu 17. storočia majiteľom Jánom Dětřichom Petřvaldským. Ten ho chcel darovať svojej manželke Eleonóre z talianskeho Tirolska. Výstavbu, ktorú zveril talianskym projektantom, preto poňal v štýle talianskej vidieckej vily, žiaľ jeho mladá manželka sa dokončenia zámku nedočkala, pretože čoskoro po svadbe zomrela.
Zámok sa skladá z dvoch častí. Horná zvaná Flóra, ktorá slúžila ako hospodárske budovy, sa momentálne používa ako toalety, predajňa suvenírov a taktiež tam sídli správca zámku.
Dolná časť zámku slúžila ako obytná časť a momentálne je prístupná verejnosti. Počas prehliadky zámku tu máte možnosť prehliadnuť si reprezentačné a obytné priestory, ktoré slúžili diplomatickej špičke Európy v 19. storočí.
Zaujímavosťou prehliadky bolo, že pri vstupe sme dostali zámocké papuče a v nich sme absolvovali celú prehliadku. Okrem prehliadky priestorov sme sa dozvedeli mnoho o posledných majiteľoch Berchtoldovcoch.
Vedeli ste napríklad o tom, že šľachta v tom období dávala deťom len 1 hračku a keď ju pokazili, bola im odobratá a vrátená po oprave až nasledujúce Vianoce?
Ďalšou zaujímavou informáciou bola skutočnosť, že sa na zámku konala v roku 1908 schôdzka ministrov zahraničia Ruska a Rakúsko-Uhorska, ktorú zorganizoval Leopold Berchtold.
Prehliadka Zámku Buchlovice trvala približne 50 minút a mnohé miestnosti boli naozaj krásne. Ak máte radi hrady a zámky, tak tento si určite nemôžete nechať ujsť.
Prehliadka zámockého parku
Po prehliadke zámku sme sa presunuli do zámockej záhrady. Areál zámockého parku a záhrady patrí k najvýznamnejším v regióne. Historická záhrada obsahuje prvky baroka a veľmi citlivo nadväzuje na zámok.
Nachádza sa tam obrovské množstvo vzácnych stromov, sôch, chodníčky, fontána i malý potok. Súčasťou parku je i zbierka fuchsií a Záchranná stanica voľne žijúcich živočíchov, ktorá sa stará o zranené zvieratá, ktoré následne vypúšťa späť do prírody.
Celkovo nám prehliadka zámku a záhrady trvala približne 2 a pol hodiny a určite sa to oplatí. Prostredie bolo naozaj veľmi pekné o čom svedčí aj záujem filmárov. Točili sa tu známe rozprávky a filmy ako, Čertova nevěsta, Žabí princ či Četnícke humoresky.
Po prechádzke v parku sme sa vrátili k autu a pokračovali sme k ďalšej zaujímavej rozhľadni, ktorou bola Rozhľadňa Salaš.
Ak sa vám článok páči, tak ho nezabudnite poslať kamarátom.
Pre viac tipov nezabudnite sledovať aj náš blog Cestuj za menej, instagram a facebook.
Ďakujeme!
Zámok Buchlovice v obrazoch
Dovidenia v Buchloviciach!
Cestovanie je moja vášeň a vášeň mojej priateľky, ktorá prepukla niekoľko rokov dozadu. Začalo to pomaly a teraz sa to nedá zastaviť. Ešte sa poriadne nevrátim z jedného výletu a už plánujem ďalší.
Venujem sa najmä plánovaniu ciest, hľadaniu leteniek a celkovo všetkému okolo cestovania.