Terchová – Krátka prechádzka po kraji Juraja Jánošíka
Obec Terchová je častým cieľom našich výletov. Pravidelne chodievame obzrieť Jánošíkové diery a neraz sme navštívili i tradičný folklórny festival Jánošíkove dni. Keď sme preto rozmýšľali, kam sa vybrať cez víkend do prírody, padla voľba práve na tento nádherný región spojený s Jurajom Jánošíkom. Takže ďalší z výletov po Slovensku.
A keďže sme sa chceli vyhnúť davom, tak sme vypustili tradičné turistické chodníčky. Namiesto toho sme si vybrali jednu z novších atrakcií v obci Terchová – Rozhľadňu Terchovské srdce. A vybrali sme sa tam ráno, ako to máme najradšej.
Základné info a príchod
Terchová je obec na severe Slovenska v okrese Žilina. Nachádza sa tam veľký počet osád a svojou polohou uprostred nádhernej prírody Malej Fatry sa stala turistickým centrom regiónu. Okrem prírody sa tu viete zabaviť na mnohých kultúrnych podujatiach, ktoré sa tu celoročne konajú a taktiež je vstupnou bránou do Vrátnej doliny.
Do Terchovej sa dostanete naozaj jednoducho. Premáva sem viacero autobusov zo Žiliny. Cesta trvá približne hodinu a za lístok zaplatíte cca 2€. Ak máte namierené podobne ako my k miestnej rozhľadni, tak vystúpte na autobusovej zastávke „Terchová – Centrum“.
Ak pôjdete na výlet autom, tak sa dá zaparkovať priamo na začiatku chodníka k rozhľadni, pri kostole alebo miestnom obchode Lidl. Vyhliadkovú vežu budete vidieť už z diaľky v smere od Žiliny, tak že ju určite nájdete.
Rozhľadňa Terchovské srdce
Krátka prechádzka na kopec Oblaz je vhodná aj pre starších ľudí, rodiny s deťmi a samozrejme neturistov ako sme my. Hore kopcom vedie približne 1 km dlhý náučný chodník. Cestou sa nachádzajú náučné tabule, ktoré sa venujú miestnej faune a flóre. Tu ma trošku zamrzelo, že ani tie nedali pokoj vandalom a jednu z nich zničili. Neviem načo to je dobré.
Po približne 15 minútach chôdze sa pred vami objaví Rozhľadňa Terchovské Srdce. Navrhol ju ľudový architekt Alojz Mucha a je vysoká 30m. Pozostáva z 3 terás a z každej z nich sa naskytne naozaj nádherný výhľad na okolitú prírodu. Malý a Veľký Rozsutec, Boboty, Tiesňavy či Obšívanky a Sokolie. Aby ste ich všetky našli, nachádzajú sa tu tabule s popiskami.
Zaujímavosťou rozhľadne je, že sa na tomto mieste točil legendárny film Jánošík s pánom Paľom Bielikom. V tých časoch tu stála rekvizita šibenice, na ktorej vyhasol život filmového Juraja Jánošíka.
Počas našej návštevy sme tu stretli len 2 ľudí. Jedného miestneho pána na prechádzke so psom a bufetára u ktorého si dokonca môžete zadarmo požičať ďalekohľad.
Celkovo sme tu strávili približne 30 minút a vybrali sme sa opäť nadol do dediny. A to sa už hore kopcom valilo dosť veľa ľudí. Preto samozrejme odporúčame návštevu buď ráno, alebo niekedy cez pracovný týždeň. Od parkoviska sme sa presunuli k druhému bodu návštevy Terchovej.
Terchová – Rozhľadňa Terchovské Srdce v obrazoch
Socha Juraja Jánošíka v Terchovej
Druhou zastávkou bola návšteva sochy Juraja Jánošíka. Slovenský zbojník a národný hrdina Juraj Jánošík sa narodil v obci Terchová v osade u Jánošov v roku 1688. Legenda hovorí, že „bohatým bral a chudobným dával.“ Traduje sa, že žil v lesoch práve v tomto regióne medzi Žilinou a Liptovským Mikulášom. Stal sa hrdinom a námetom rôznych ľudových piesní a miestne obyvateľstvo si ho od roku 1988 pripomína i sochou v nadživotnej veľkosti.
Tá sa nachádza na malom návrší nad obcou smerom do Vrátnej Doliny. Vyrobená je z ušľachtilého oceľového plechu a je vysoká viac ako 7m. Autorom je akademický sochár Ján Kulich a predstavená verejnosti bola pri príležitosti 300. výročia Jánošíkovho narodenia počas Jánošíkových dní.
V nedeľu dopoludnia tu nebola ani noha. Chodník zíval prázdnotou. Trošku sme sa tu pomotali, nadýchali sme sa čerstvého vzduchu a pekné nedeľné dopoludnie bolo za nami.
Terchová – Socha Juraja Jánošíka v obrazoch
A čo dodať na záver?
Terchová bola skvelá voľba na krátku nedeľnú prechádzku. Obe lokality, Rozhľadňa Terchovské Srdce ako aj Socha Juraja Jánošíka, sú výbornou voľbou na rodinný výlet. Dostanete sa tam jednoducho a ani sa nezapotíte. A tie výhľady na prírodu Malej Fatry sú na nezaplatenie.
A ak prídete ráno alebo cez týždeň, tak vám bude odmenou to, že si obe miesta vychutnáte bez ľudí.
A kam to bude nabudúce?
Cestovanie je moja vášeň a vášeň mojej priateľky, ktorá prepukla niekoľko rokov dozadu. Začalo to pomaly a teraz sa to nedá zastaviť. Ešte sa poriadne nevrátim z jedného výletu a už plánujem ďalší.
Venujem sa najmä plánovaniu ciest, hľadaniu leteniek a celkovo všetkému okolo cestovania.