Burianova veža v Žiline – Najkrajší výhľad na mesto
Turisti vo vlastnom meste. Aj tak by sa dali nazvať naše posledné výlety. Len nedávno sme navštívili tajuplné žilinské katakomby a netrvalo dlho a opäť sme sa rozhodli spoznávať pamiatky v našom meste. Na štvrtkové popoludnie sme si v spolupráci s TIK Žilina naplánovali azda najkrajšiu budovu v meste, ktorou bola Burianova veža na Katedrálnom námestí vedľa Katedrály Najsvätejšej Trojice.
Základné info
Burianova veža patrí medzi najkrajšie pamiatky Žiliny a spoločne s Katedrálou Najsvätejšej Trojice tvoria neoficiálny symbol nášho mesta. Pre verejnosť je otvorená vďaka Mestu Žilina, Oblastnej organizácii cestovného ruchu Malá Fatra a Žilinskej diecéze.
V hlavnej sezóne od začiatku júna do konca septembra je sprístupnená verejnosti v pondelok, utorok a štvrtok. Vstupy sú možné o 11:00, 14:00 a posledný je o 15:00. Pred prehliadkou je potrebné sa vopred objednať v Turistickej informačnej kancelárií. V prípade väčšej skupiny sa dá objednať aj na iné časy.
Na prehliadku môže ísť na jeden vstup maximálne 15 ľudí a prehliadka vám nezaberie viac ako 30 minút.
My sme si dohodli takú malú súkromnú prehliadku o 16:00. Tesne pred štvrtou nás už s úsmevom na perách čakala milá slečna, ktorá nám otvorila bránu do veže.
Pred vstupom do objektu Burianovej veže nás slečna oboznámila s tým, že prehliadka je na vlastné nebezpečenstvo a podpísali sme poučenie o bezpečnosti osôb pri vstupe do objektu Burianovej veže.
Burianova veža v Žiline
V prípade, že sa na prehliadku vyberiete aj vy, tak vstup nájdete na ulici Horný Val, tesne vedľa farského kostola. Veža je vysoká 46 metrov a v minulosti slúžila ako zvonica. Zároveň to bola aj pozorovateľňa a taktiež ju využívali ako ochranu pred požiarmi a príchodom nepriateľov.
Hneď po vstupe do veže sme mohli vidieť 3D maketu Žiliny, kde sme okrem iného našli aj náš dom, v ktorom bývame. Takže nás na úvod potešilo, že tam bol aj pár desiatok rokov dozadu.
Nad miestnosťou s maketou sa nachádza malá výstava s názvom “Žilina na starých mapách”, ktorú poskytlo Považské múzeum v Žiline. Tu nás prekvapilo, že cesta nahor nepokračovala z tejto miestnosti, ale museli sme sa opäť vrátiť dole a vstúpiť na vyhliadku „bočným“ vchodom, cez ktorý sme sa strmým schodiskom dostali až na vrchol.
Vežu dal v minulosti postaviť v roku 1526 Burian Svetlovský z Vlčnova, richtár mesta Žiliny a zároveň majiteľ hradu Strečno a k tejto udalosti sa zachovala i zaujímavá legenda.
Legenda o rytierovi
Rytier Burian dostal podľa povesti do daru Žilinský hrad a na jeho najvyššom mieste chcel postaviť vežu, z ktorej by stráže pozorovali okolie. Stál tam však už drevený kostol, v ktorom žil páter Eugénius a nechcel z neho odísť. Ale rytier Burian ho pozval na pohár vína a prikázal zbrojnošom, aby ho zatvorili do temnice. Eugénius Buriana spoza železných mreží varoval, aby sa nezahrával s Božím hnevom, lebo vežu nedostavia a jej múry ho pochovajú.
Ale pyšný rytier nedal na jeho slová a prikázal kostol zbúrať. Chlapi ho do mesiaca zbúrali napriek obave z Božieho hnevu. Na jeho mieste začali murári ihneď stavať vežu s mohutnými základmi, hrubými múrmi a štvorhranným pôdorysom. Pracovali vo dne i v noci. Na vrchole veže dal Burian postaviť ochodzu s arkádami, aby mala stráž dobrý výhľad. Pri kontrole takmer dokončenej stavby na neho však padalo niekoľko tehál, pred ktorými uskočil, padol z výšky na zem a zahynul.
Burianovu vežu neskôr dokončili rytierovi synovia a aby sa vyhli prekliatiu, hneď vedľa nej postavili nový väčší kostol z pevného kameňa.
Či to je pravda neviem, ale jednoznačne to je naozaj zaujímavý príbeh. Okrem tejto legendy sa traduje,že hlasné zvonenie prichádzajúce z Burianovej veže údajne odstrašilo tisíce kobyliek, ktoré v 17. a 18. storočí napadli polia v okolí Žiliny. Na svedomí to malo 6 zvonov, ktoré sa v minulosti obsluhovali ručne. Momentálne sú obrovské zvony ovládané elektronicky a zvonia pred bohoslužbami.
Výhľady z Burianovej veže v Žiline
Zaujímavou informáciou je, že má o 5 metrov menej ako susedná veža farského kostola, čo však nebráni tomu, aby ste si vychutnali naozaj nádherný výhľad na okolie. Budete mať na dlani celé historické centrum a zaujme hlavne výhľad na Hlinkovo námestie s Mestským divadlom, vrch Dubeň, Martinské Hole či Hrad Lietava a Budatín.
Približne po 30 minútach sme prehliadku veže ukončili a rozlúčili sme sa. Ak sa budete v budúcnosti chystať do Žiliny, tak si určite nenechajte ujsť toto zaujímavé miesto. Naskytne sa vám úplne iný pohľad na mesto a neodídete sklamaní.
Pre viac tipov, nie len zo Žiliny, nezabudnite sledovať aj náš blog Cestuj za menej, instagram a facebook.
Ďakujeme!
Burianova veža v Žiline v obrazoch
Dovidenia v Žiline!
Cestovanie je moja vášeň a vášeň mojej priateľky, ktorá prepukla niekoľko rokov dozadu. Začalo to pomaly a teraz sa to nedá zastaviť. Ešte sa poriadne nevrátim z jedného výletu a už plánujem ďalší.
Venujem sa najmä plánovaniu ciest, hľadaniu leteniek a celkovo všetkému okolo cestovania.