Energylandia

TIP na výlet pre rodiny s deťmi – Zábavný park Energylandia v meste Zator

Zábavný park Energylandia v meste Zator patrí medzi najväčšie a najlepšie zábavné parky v Európe. Každý rok tam dobudujú nejakú novú zónu, alebo pristavia nejaký parádny kolotoč. Aj to je dôvod, prečo sa na toto miesto vraciame pravidelne. Boli sme tu už niekoľkokrát a v budúcnosti určite prídeme opäť.

Naposledy sme ho navštívili len nedávno, aby sme si vyskúšali ďalšie nové koltoče, ktoré tu spojazdnili len nedávno.

Základné info a príchod

Energylandiu nájdete v meste Zator v Malopoľskom vojvodstve. Od slovenských hraníc sú to necelé 2 hodinky, a tak je to ideálny cieľ na jednodňový výlet. To by ale bola škoda. Za jeden deň celý park určite nestihnete. Nachádza sa tam viac ako 120 atrakcií v 7 zónach. Aby ste si tieto jazdy užili na maximum, budete potrebovať dni minimálne dva.

Ideálne je návštevu spojiť s nejakým miestom v okolí. Park sa nachádza na polceste medzi Krakovom a Katovicami v blízkosti Osvienčimu. Práve z Krakova a Katovíc sem premávajú autobusové linky, ktoré vyrážajú ráno a následne sa nazad vracajú večer, takže máte celý deň na zábavu v parku.

Lístky si viete kúpiť online na stránke tu.

Druhou možnosťou, ak chcete ísť verejnou dopravou, je vlak. Ten premáva pravidelne z hlavnej železničnej stanice v Krakove do stanice PKP Zator Park Rozrywki. Vlak chodí častejšie ako autobus a v Zatore ste podobne ako autobusom približne za hodinku. Zo stanice to je následne 15 minút peši, alebo môžete využiť Energylandia Express.

A poslednou možnosťou, ktorú odporúčam asi najviac je auto. V okolí parku sa nachádza hneď niekoľko parkovísk. Parkovné na celý deň stojí 20 zlotých, čo je aktuálne menej ako 5€ na deň. Parkovné sa dá zaplatiť priamo pri pokladni a následne pri odchode z parku to máte už bez starostí.

My sme do Energylandie prišli cez víkend, 15 minút pred otvorením parku a zaparkovali sme takmer pri vchode. Cez leto a pekné teplé víkendy však treba rátať s tým, že zaparkujte určite ďalej. To však nevadí. Aj z parkovísk premáva mini vláčik, ktorý vás privezie priamo ku vchodu, ak sa vám nechce ísť po vlastných.

Otváracie hodiny a vstupné

Energylandia je otvorená od apríla do októbra od rána 10:00 do večera 18:00. Cez hlavnú letnú sezónu od konca júla do začiatku septembra je otvorené až do 20:00. A potom tu šte máme špeciálne eventy. Vtedy bývajú špeicálne otváracie hodiny a často je otvorené až do polnoci alebo do jednej rána. Spomeniem napríklad Haloween, Magickú noc, Narodeniny Energylandie, Magickú noc, či Októberfest.

Ak máte možnosť, tak odporúčam práve tieto dni. Býva tam nádherná výzdoba a zaujímavý program. Pred návštevou si nezabudnite skontrolovať, dokedy je park otvorený priamo na ich stránke tu.

Tento rok určite odporúčam návštevu 14.07. 2024, kedy oslavju Energylandia 10 rokov. Určite to bude super aj napriek tomu, že tam bude práve vtedy asi dosť plno.

Čo sa týka vstupného, tak deti do 140cm, tehotné ženy a dôchodcovia platia od 30 – 35€. Dospelý zaplatia od 41 do 46€. Malé detičky do 3 rokov majú vstup za 1 zlotý, čo je cca 0,20€. Podobne za jednu zlatku idú aj oslávenci do 18 rokov, ktorý majú v deň návštevy sviatok.

Viac o vstupnom nájdete tu.

Lístky sa dajú kúpiť online vopred, alebo priamo na mieste. Často sa dajú nájsť nejaké zľavy aj na našich zľavových portáloch. Túto možnosť sme v minulosti využili už niekoľkokrát, určite to skúste skontrolovať. Druhou možnosťou je nákup cez hotel. Mnoho ubytovaní v okolí má špeciálne ceny vstupného. Aj náš hotel mal podobnú možnosť a dalo sa ušetriť 5% z ceny vstupenky.

Zator – Zábavný park Energylandia

Samotný park je obrovský. Ako som spomínal už vyššie, nachádza sa tam viac ako 120 atrakcií, ktoré sú rozdelené do 7 zón. Už po vystúpení z auta zbadáte jednu z najpopulárnejších jázd – Hyperion. Ten odporúčam navštíviť hneď na začiatku, kým tam ešte nie je veľa ľudí.

My sme Energylandiu tento rok navštívili hneď druhý aprílový víkend. Očakával som, že tam bude úplná plnka, ale na moje prekvapenie som sa mýlil a celý deň to bolo úplne do pohody. Prakticky nikde sa nečakalo. Samozrejme ak si odmyslím hlavné dráhy ako Zadra, Hyperion, Abysuss a podobne.

Mapa energylandia
Mapa energylandia

Bajkolandia – zóna pre najmenších

Hneď po vstupe do parku nás privítali maskoti, princezné a princovia s piesňou na perách. Neviem či to robia vždy, ale je to milé. V minulosti moje kroky vždy smerovali na Hyperion. Ale tentokrát som si ho nechal na úvod ujsť a namiesto toho sme si to namierili do zóny pre najmenšie deti – Bajkolandie. Mnoho ľudí sa nás aj v minulosi pýtalo, či sa tam oplatí ísť s malými deťmi. A ja môžem úprimne povedať, že áno. Práve v tejto časti sa nachádza viac ako 20 atrakcií pre deti od 2 rokov. Samozrejme s doprovodom dospelej osoby. A toto naozaj kontrolujú. Na vlastné oči som videl, ako tetuška poslala dve deti preč. S maličkým dieťaťom súrodenca nepustili. Jednoducho tam musela byť dospelá osoba a hotovo.

Prvá atrakcia, ktorú sme vyskúšali bola vodná pumpa. Hasičské autá sa krútili okolo horiacej budovy a našou úlohou bolo ich zahasiť. Ako na konci zahlásila Mili: „Tatino, to bola zábava“. Zopakovali sme si to ešte raz a pokračovali sme ďalej.

Následne sme sa povozili na traktore po farme trpaslíkov, kde sme všetkých navôkol pozdravili, vyskúšali sme bláznivý autobus, odviezli sme sa na autíčkach, či na klasickom kolotoči.

Niektoré atrakcie sme si vyskúšali hneď niekoľkokrát. Napríklad také sfari v džípe sme otočili 3x.

Rodinná zóna

Následne sme vyskúšali nejaké tie kolotoče v rodinnej zóne. Tu sa dá nájsť tiež pár jázd, kde sa môžu povoziť v sprievode aj menšie deti. Napríklad lietadlá, vikingská jazda alebo švajčiarske šálky. Hlavne tie šálky bola naozaj sranda. Keď sme nastupovali, tak som si myslel, že to bude dosť nuda, ale opak bol pravdou. Mili „šoférovala“ a poriadne si to užívala. Asi najviac, keď nás dobehli nemeckí puberťáci v šálke za nami. Náramne sa smiala, keď do nás búrali. Ona im na oplátku mávala a smiala sa.

V tejto časti sa nachádza aj pár jázd, ktoré odporúčam starším deťom a nám dospelým s dušou dieťaťa. Kto sa nebojí, tak určite si zajazdite na jazde Dragon. Dosahuje rýchlosť 75km za hodinu, na ktorú sa rozbehnete z výšky 20 metrov. Haluz je, že ste zavesený v podstate nadol a idete tesne okolo konštrukcie.

Druhou, jednou z mojich obľúbených je Boomerang. Zaujímavosťou je, že ide dopredu aj dozadu a dosahuje podobne rýchlosť 75km/h.

Extrémna zóna – Mayan a Formula a Hyperion

Následne sme sa presunuli do extrémnej zóny, kde sa trošku pozabával tatino. Tu sa vybláznia hlavne veľké deti a dospelý. Menšie deti na tieto jazdy nemôžu ísť ani v doprovode.

Hlavným highlightom je Roller coastrer Speed – Táto dráha je najvyššia a najrýchlejšia vodná dráha na svete. Dosahuje rýchlosť až 110km/h a je vysoký až 60 metrov. Ale pozor na to, že na konci sa budete musieť vysušiť. Bude to mokré a poriadne. Hlavne ak si sadnete do prednej rady. Ja som bol v druhej a aj tak som bol od hlavy po päty. 😀

Druhou zábavnou dráhou v tejto časti je Formula. Tu je zaujímave to, že za 1,2 sekundy dosiahnete preťaženie 4,5G a rýchlosť viac ako 100 km/h. Je to haluz a určite odporúčam.

A poslednou jazdou, ktorá stojí za zmienku v tejto časti je Mayan. Táto dosahuje rýchlosť dačo okolo 80km/h, ale vďaka častým inverziám tu viete dosiahnuť preťaženie až 5G.

Okrem nich sa oplatí ešte Space booster, Aztec Swing a Tsunami drop. Tie som pri tejto návšteve neskúšal, ale poznám ich z návštevy Energylandie v minulosti.

Smoczy Gród / Dračia zóna – Zadra a Vyhliadkové koleso

Následne sme sa popod cestu presunuli do vizuálne najkrajšej časti parku k dračiemu hradu. Je to opäť časť, kde sa dá zabaviť aj s malými deťmi. Nachádza sa tu napríklad detské ihrisko, kde si môžu deti pohopkať na mini trampolínachA, je tu malý detský kútik na „námestí“ s reštauráciami a bufetmi. Inak tých detských kútikov je tu viac. V každej zóne nájdete minimálne jeden a sú super. Sú tam schodíky k umývadlu, schodíky na WC, prebaľovacie pultíky a miesto pre mamičky, ktoré koja.

V časti dračí hrad je okrem iního asi najlepší výhľad na oborovské Mlynské koleso. Z kolesa je nádherný výhľad na celý park.

Ak si chcete koleso odfotiť spoločne so Zadrou, tak určite chodte na Drašie dobrodružstvo. Tu môžu ísť aj malé deti v doprovode. Mili to naozaj bavilo. Je tu pekný výhľad na celé okolie. A výhodou bolo, že sme vôbec nečakali. Všetci boli asi v rade na Zadru. 😀

Ďalšou jazdou, kam môžu ísť deti 2+ v tejto časti je Fuego. Je to taký maličký kolotoč, čo ide hore a dole. Keď idete raz, tak je to pohoda. Ale akonáhle si to zopakujete viackrát, tak má človek problém. A pritom taká blbosť, však?

Ale hlavným bodom programu v tejto časti je bezpochyby Zadra. Výška je úctyhodných 63,8m a dosahuje rýchlosť 121km/h. Ide o hybrid – postavená je z kombinácie dreva a kovu a je to spoločne s Iron Gwazi v Tampe najvyšší hybridný roller coaster na svete. Ak sa vám podarí, skúste si sadnúť do prvého vagónika. Mne sa to podarilo. Hneď na úvod vás čaká 90 stupňový sklon pri klesaní, a potom to je naozaj zážitok vo vysokej rýchlosti. Brutalita. A ak navštívite park Energylandia, tak toto musíte vyskúšať. Cez leto a víkendy sa tu určite čaká dlho. Takto na úvod otvorenia to bolo približne na 20 minút. Inak ak sa vám nechce čakať, tak sa dá kúpiť aj fastpass a prakticky skoro všetkých obehnete.

Aqualantis – Abyssus

A z Dračieho hradu sme sa ešte presunuli do jednej z novších zón – Aqualantis. Tu sa nachádza tiež pár atrakcií, ktoré môžu využiť aj mailnké deti 2+. My sme sa s Mili odviezli na lodičke v Grotto Expedition. Je to taká pohodová a oddychová jazda. A kým sa veziete, tak okolo vás jazdia ďalšie extrémnejšie kolotoče.

Keď sme skončili, tak som využil situáciu, že na EKIPA LIGHT EXPLORERS nebol takmer nik, Mili som odovzdal Majke a trošku som sa povozil aj tom. Podobný kolotoč ako Boomerang. Tiež idete najskôr dopredu a potom dozadu. Rýchlosť 60km/h a prevýšenie takmer 3G. Celkom haluz a trošku lepšie ako spomenutý Boomerang.

A po týchto biedakoch som šiel na Abysuss. Tam som mal veľké očakávania. Je to jedna z novších dráh, ktoré som ešte v minulosti neskúšal. Babám som kúpil zmrzlinu, usadil som ich na lavičku a hurá na dráhu. Obrazovka ukazovala, že sa tam čaká len 15 minút. Ale čo čert nechcel, práve vtedy keď som tam šiel ja, prišlo naozaj veľa ľudí s fast passom a čakal som takmer pol hodiny. Ale vôbec mi to nevadilo. Naozaj to stálo zato. Rýchlosť 100km/h, preťaženie 4,5G a je relatívne dlhý. Za mňa palec hore.

Po Abysusse bol tatinov program na konci. Ostávalo zabaviť dieťa. Preto sme sa pomaly začali presúvať smerom nazad na začiatok parku k Bajkolandii.

Akvapark

Okrem kolotočov, roller coasterov, ihrísk a iných atrakcií sa tu nachádza ešte akvapark. Zaujímavosťou je, že zóna Tropical Fun je najväčším otvoreným vodným parkom v Poľsku. Nájdete tu rôzne kĺzačky, tobogány, kĺzačky, pár bazénov, pláž, lehátka…

Okrem hlavného bazéna je tu časť určená aj najmenším deťom. Vodné delá, mini šmýkačky, kĺzačky a teplý bazén s hĺbkou 40cm. Takže v lete fajn alternatíva. Časť rodiny sa môže kúpať a zvyšok môže ísť do bazéna. Túto časť Energylandie otvárajú až 28. mája, takže počas našej terajšej návštevy bolo ešte zatvorené.

Výhodou je, že vstup do tejto časti parku je zahrnutý v cene lístka do parku. Takže sa nič nedopláca.

Sweet Valley

A poslednou časťou parku je Sweet Valley. Táto zóna sa počas našej návštevy chystala na otvorenie. Dnes je už otvorená a ide o vyslovene rodinnú zónu. Všade samé farbičky. V tejto časti by malo byť hneď niekoľko kolotočov určených aj pre najmenšie deti. Asi to pôjdeme v lete skontrolovať a dáme vedieť, ako to tam vyzerá.

Hlavnou atrakciou v tejto zóne je vláčik CHOCO CHIP CREEK. Je to jedna z najdlhších dráh v parku spoločne so Zadrou a Abysussom.

Detské kútiky, reštaurácie, bufety a občerstvenie

Energylandia je naozaj veľmi pekne rozčlenená. Po celom priestore sú všade bufety, reštaurácie a mnoho stánkov s občerstvením. Nájdete tu rôzne tematické reštaurácie. Môžete si dať pizzu, kebab, normálne varené menu a ceny sú úplne v pohode. Ak to porovnám napríklad s Tatralandiou u nás alebo Familyparkom v Rakúsku, tak v Poľsku sú ceny približne polovičné.

My sme so stravou nemali problém a našli sme aj špagety bolognese pre Mili. 😀 Obrovský palec hore dávam aj detským kútikom. Prakticky v každej zóne bol aspoň jeden. Nájsť sa tam vždy dala mikrovlnka na prihriatie, mini zóna na hranie pre deti, prebaľovací pultík, miesto na kojenie a na WC boli schodíky a nadstavec na WC. Takže super.

Energylandia – Čo sa dá ešte v parku zažiť?

A čo sa tam dá ešte robiť?

Nájdete tu naozaj mnoho pretavení. Dá sa ísť pozrieť napríklad planetárium, môžete stretnúť maskotov Energuša, Emi, Bartuša, Leoša a Sissi, môžete si pozrieť bublinovú show, v egyptskom divadle si môžete obzrieť cirkusovú show, v Divadle Colosseo si môžete pozrieť hlavne cez víkendy rôzne predstavenia, a rôzne tanečné a hudobné predstavenia si môžete pozrieť v Egyptskom divadle.

Okrem toho si môžete pozrieť laboratórium šialeného vedca či 7D kino v pyramíde.

A hlavne cez špeciálne dni sa niečo deje všade. My sme boli napríklad cez Halloween a na Veľkú noc. Vtedy je park tematicky vyzdobený a všade sú nejaké predstavenia. Celkovo sa nudiť určite nebudete.

Okrem týchto vyššie spomenutých akcií sa tu nachádza ešte niekoľko herní, kde sa dá za poplatok hrať rôzne hry. A samozrejme, ako v každom parku, aj tu si môžete vygtrieľať plyšáka. Ja na toto nikdy nemám šťastie. Alebo som proste grambľavý. 😀 Naposledy som vyhral mimoňa na Coney Islande v New Yorku. Odvtedy len míňam peniaze a nič. Aj tu som zas nič nevyhral.

Energylandia – TOP 10 podľa Cestujzamenej

A na záver si dáme ešte moju TOP 10. Nachádza sa tu viac ako 120 atrakcií, takže je naozaj vybrať tie naj. Ale pár takých, ktoré proste musíte vyskúšať si neodpustím. Ak vyskúšate len toto, tak sa návšteva parku určite oplatí.

  1. Zadra – Jeden z najlepších kolotočov svojho druhu na svete. Pri každej jazde mi to pripomenie seriál Krok za krokom. Je to rýchle, dlhé, zábavné. Pecka!
  2. Hyperion – Je najvyššou, najrýchlejšou a najdlhšou horskou dráhou v Poľsku, ako aj najvyššou horskou dráhou s inverziou na svete. Toto musíte vyskúšať.
  3. Abyssus – Prekvapenie parku. Je to dlhé, zábavné a rýchle. Hlavne to druhé zrýchlenie prekvapí.
  4. Speed – Je to najvyššia a najrýchlejšia vodná horská dráha na svete. Tu viac netreba písať.
  5. Formula – To zrýchlenie v úvode je mega. Za necelé 2 sekundy sme na 100km/h
  6. Ekipa Light Explorers – Milá dráha, kam môžete vziať aj deti. Nie je to až také extrémne, ale idete aj dopredu a následne aj dozadu. Super.
  7. Dragon – Tu sa mi páči ta blízkosť zeme. Zdá sa vám, že idete spadnúť a že je všetko príliš blízko.
  8. Boomerang – Toto je taká moja srdcovka. Jedna z dráh, ktorá je v Energylandii od začiatku. Momentálne sú tam aj lepšie, ale mne sa stále páči.
  9. Dragon Adventure – Kľudná, ale tie výhľady sú super. Hlavne keď idete okolo Zadry a ľudia kričia. Pekný výhľad na park, kde môžete zobrať aj malé deti.
  10. Mlynské koleso – Kto má rád vyhliadkové jazdy na mlynských kolesách, tomu sa to bude páčiť. Asi najkrajší a najkľudnejší výhľad na park.

Ubytovanie a čo vidieť v okolí

V bezprostrednej blízkosti sa nacháza hneď niekoľko hotelov, kempov a apartmánov, kde sa dá ubytovať. My sme tam bývali už na niekoľkých miestach a vždy to bolo v pohode. Naposledy sme bývali v Hotel Radocza Park. Ak tam pôjdete aj vy, tak tým nič nepokazíte. Pohodlné parkovanie, fajn jedlo, aj detský kútik a bazén majú.

A ak vám nebude stačiť Energylandia, tak sa dá ísť v okolí ešte kade tade. Priamo v Zatore sa nachádza Zator Land – Najväčší park pohyblivých dinosaurov v Európe, kúsok v Inwalde je Inwald park – miniatúry, Záhrada Jána Pavla II., Mini Zoo. A kúsok je ešte Osvienčim. Takže aj týždeň vám bude málo, ak to chcete všetko stihnúť.

Energylandia – Oplatí sa tam ísť?

A ako hodnotíme Energylandiu? Neboli sme tam prvý, ani posledný krát. Pomer cena výkon je super. A za tie peniaze toho dostanete veľa. Každý rok tam pribudne niečo nové. Nová zóna, nová horská dráha, bazény. Zabaví sa tam celá rodina od tých najmenších až po dospelákov, čo milujú rýchle a bláznivé koltoče. Už teraz sa teším, ako tam pôjdeme opäť. Tak ak ešte váhate, chodte. Je tam super.

Tak čo, inšpirovali sme vás aspoň trošku k návšteve tohto poľské mesta? My sme tu boli už viackrát. A určite nie naposledy.

Ak vás zaujímajú i iné destinácie v zahraničí a samozrajme aj u nás doma na Slovensku nezabudnite sledovať aj náš blog Cestuj za menejinstagram a facebook.

Vidíme sa v Poľsku!

Do Widzenia!